BPS Logo


Society Awards


The President’s Award
a pewter tankard, is awarded each year to the person who, in the opinion of the President, is most eligible to receive it.
The Printer of the Year Cup

is given for the best work by a member in the previous year.
The Brace Award

an illuminated scroll, is awarded for exceptional service to the Society.
The Coles Award
a wooden scroll and one year’s membership to the Society, was instituted to encourage young people to print.
The Sussex Cup
is given for the Convention item judged to be the best Convention Keepsake.
The Beatrice Warde Trophy
a silver cup, is presented to the member who has contributed the most meritorious writing published in Small Printer.
The Publishing Group Cup
is awarded for the best PG item of the previous year.
The Publishing Group Award
is award for the best single leaf item in the PG bundle
for the previous year.
The Rosen Award
is given for the best collective submission by a Branch.

The President's Award

1966 Frank Freeman
1967 P Lindley & D Maggs
1968 Fred Row
1969 Alan Turner
1970 Dave Buckland
1971 Jack Dutton
1972 Edgar Crook
1973 Robson Rochester
1974 Alf Jones
1975 Wilf Kirby
1976 Jack Dutton
1977 Bill Coles
1978 Alan Morton
1979 Jean Watson
1980 Mike Burridge
1981 Colin Angior
1982 George Greenow
1983 George Collyer
1984 James Hopgood
1985 Jack Dutton
1986 David Erskine
1987 Tony Jewell
1988 John Sydenham
1989 Stuart Rickaby
1990 Ken Davies
1991 Mike Willshire-Jacobs
1992 Gwen Harper
1993 Alan Morton
1994 Mike Willshire-Jacobs
1995 Chris Green
1996 Bernard Rosen
1997 Bob Richardson
1998 Paul Warne
1999 Ros Angior
2000 Mike Elliston
2001 Ron Prosser
2002 David Lund
2003 Colin Angior
2004 Ron Rookes
2005 Tim Honnor
2006 Wendy Warne
2007 Ken Wright
2008 Len Friend
2009 Paul Warne
2010 Ron Rookes
2011 Ron Prosser
2012 Kevin Thorp
2013 Liz Nelson
2014 Bob Edwards
2015 Margaret Rookes
2016 Peter Salisbury

Printer of the Year

1966 Derek Maggs
1967 Joe Shearn
1968 Graham Bungay
1969 John Easson
1970 Alfred Lubran
1971 Riki Jordan
1972 Joe Shearn
1973 Reg Hollins
1974 Eric Phoenix
1975 Howard Poyner
1976 Ian MacDonald
1977 Conant Brodribb
1978 Bill Taylor
1979 Kenneth Hardacre
1980 John Easson
1981 Peter Garvey
1982 Mike Elliston
1983 Clair Bolton
1984 Eric Phoenix
1985 Kenneth Hardacre
1986 John Eickhoff
1987 Conant Brodribb
1988 Cliff Baxter
1989 Juzo Takaoka
1990 Alan Brignull
1991 Bill Taylor
1992 Steve Fisher
1993 Tony Hanscomb
1994 Canterbury Branch
1995 Lincolnshire Branch
1996 Jack Raglan
1997 Steve Fisher
1998 Jean Watson
1999 Lincolnshire Branch
2000 Tony Ray
2001 Liz Nelson
2002 Barry Gilbert
2003 Paul Warne
2004 not awarded
2005 not awarded
2006 not awarded
2007 Robin Clarke
2008 Robert White
2009 not awarded
2010 Roderic Findlay
2011 Not awarded
2012 Not awarded
2013 Not awarded
2014 Paul Hatcher
2015 George Webb
2016 Peter Criddle

The Brace Award

1986 Alan Morton
1987 Alfred Lubran
1988 Jack Dutton
1989 Reg Allenby
1990 Reg Hollins
1991 Derek Fordred
1992 James Fleming
1993 Ken Davies
1994 Arthur Baker
1995 Barry Gilbert
1996 Ron Watson
1997 Gwen Harper
1998 Mike Willshire-Jacobs
1999 Derek Fordred
2000 Gwen Harper
2001 Greg Barnett
2002 Ken Davies
2003 Mike Elliston
2004 Ian Cork
2005 Not awarded
2006 Not awarded
2007 Paul & Wendy Warne
2008 Liz Nelson
2009 Chris Green
2010 Tony Jewell
2011 Paul & Wendy Warne
2012 Not awarded
2013 Not awarded
2014 Not awarded
2015 Ron Rookes
2016 Chris Green

 


The Coles Award

1982 Michael Browning
1983 Samantha Williams
1984 Michael Browning
1985 James Knight
1986 James Eddison
1987 Nicholas Flower
1988 Nicholas Flower
1989 Reg Allenby
1990 not awarded
1991 Andrew Johnson
1992 Glen Marshall
1993 Katie Fisher
1994 Gavin Clark
1995 Katie Fisher
1996 Katie Fisher
1997 Katie Fisher
1998 Helen Brooke
1999 Chris Midleton & Helen Brooke
2000 Helen Brooke & Chris Midleton
2001 Andrew Middleton
2002 Andrew Middleton
2003 No entry
2004 No entry
2005 No entry
2006 No entry
2007 Charlie Mae Briggs
2008 Charlie Mae Briggs
2009 No entry
2010 No entry
2011 No entry
2012 No entry
2013 No entry
2014 No entry
2015 No entry
2016 No entry

The Sussex Cup

1978 Victor Downs
1979 V Woods & J Charnock
1980 John Eickhoff
1981 Marigold Smart
1982 David Wishart
1983 Eric Crofts
1984 Marigold Smart
1985 Cliff Baxter
1986 Cliff Baxter
1987 Mike Mycroft
1988 Bill Taylor
1989 Bill Taylor
1990 Bill Taylor
1991 Louise Jessop
1992 D Akers & G Hulett
1993 Bill Taylor
1994 York & District Branch
1995 Bob Edwards
1996 Canterbury Branch
1997 Bob Edwards
1998 Bill Taylor
1999 Bill Taylor
2000 Maidenhead Branch
2001 Denis Logan
2002 Bill Taylor
2003 Denis Logan
2004 Denis Logan
2005 Maidenhead Branch
2006 John Easson
2007 Bill Taylor
2008 Bob Edwards
2009 Geoff Moor
2010 John Smart
2011 Kent Branch
2012 Bob Richardson
2013 Paul Hatcher
2014 Paul Hatcher
2015 Paul Hatcher
2016 Alan Brignull
2017 Paul Hatcher


 


The Beatrice Warde Trophy

1971 John Easson
1972 Reg Allenby
1973 Iain Dunn
1974 Kenneth Hardacre
1975 Peter Neill
1976 Derek Fordred
1977 John Easson
1978 Eric Phoenix
1979 Harvey Kane
1980 Charles Ripley
1981 Harold Morris
1982 Carolyn Macey Horn
1983 Eric Hardy
1984 Tony Mugridge
1985 Derek Maggs
1986 Alan Dodson
1987 Alfred Lubran
1988 Ivor Wasson
1989 Brian Russell
1990 Eric Hardy
1991 Eric Hardy
1992 Tom Marshall
1993 Alfred Lubran
1994 Ivor Wason
1995 Alfred Lubran
1996 John Aldrich
1997 Gil Corbett
1998 Alfred Lubran
1999 Bob Richardson
2000 Alan Tarling
2001 Bill Cole
2002 David Bolton
2003 Jeremy Winkworth
2004 Bob Richardson
2005 Bob Richardson
2006 Not awarded
2007 Robert Firth
2008 Bob Richardson
2009 John Easson
2010 Len Friend
2011 Bob Richardson
2012 Bob Richardson
2013 Ron Prosser
2014 Peter Criddle
2015 Clive Rumble
2016 Kevin Thorp

The Publishing Group Cup


1977 Riki Jordan
1978 Bill Taylor
1979 David Butcher
1980 Not awarded
1981 Not awarded
1982 EricPhoenix
1983 John Holmes
1984 Not awarded
1985 Cliff Baxter
1986 Alan Brignull
1987 Conant Brodribb
1988 Kenneth Hardacre
1989 Tom Marshall
1990 Conant Brodribb
1991 Bill Taylor
1992 Colin Smith
1993 Carolyn Macey Horn
1994 Conant Brodribb
1995 John Baigent
1996 Darrius Halpern
1997 John Baigent
1998 Robert Aspinall
1999 Bill Taylor
2000 Robert Aspinall
2001 Chris Bergthorson
2002 Alan Brignull
2003 Bill Taylor
2004 John Easson
2005 Not awarded
2006 Ron Prosser
2007 Alan Brignull
2008 Alan Brignull
2009 Chris Wilson
2010 John Easson
2011 John Holmes
2012 John Easson
2013 Alan Brignull
2014 Ron Prosser
2015 Paul Hatcher
2016 Paul Hatcher

The Publishing Group Award


1986 Bryan Foster
1987 Alan Benkel
1988 Peter Criddle
1989 Ted Symonds
1990 Adrian Oates
1991 Kenneth Hardacre
1992 Cliff Baxter
1993 Kenneth Hardacre
1994 Alan Brignull
1995 Alan Brignull
1996 Ron Prosser
1997 Robert Downie
1998 Bob Richardson
1999 John Holmes
2000 Tony Hardwick
2001 Bill Taylor
2002 Tony Hardwick
2003 John Easson
2004 Peter Criddle
2005 Not awarded
2006 Alan Brignull
2007 Chris Bergthorson
2008 Peter Criddle
2009 David Brewster
2010 Owen Legg
2011 Ron Rookes
2012 Peter Criddle
2013 Peter White
2014 Rachel Marsh
2015 George Webb
2016 Samantha King








The Rosen Award

1999 Essex Branch
2000 Essex Branch
2001 Dorset Branch
2002 Dorset Branch
2003 Lincolnshire Branch
2004 Lincolnshire Branch
2005 Dorset Branch
2006 Essex Branch
2007 Maidenhead Branch
2008 Lincolnshire Branch
2009 Dorset Branch
2010 Surrey & Sussex Branch
2011 Shropshire Branch
2012 Shropshire Branch
2013 Maidenhead Branch
2014 Maidenhead Branch
2015 Essex Branch
2016 Lincolnshire Branch

The Silver Stick Award

1986 Jack Dutton
1987 Alf Jones
1988 Jean Watson
1989 Reg Allenby
1990 Alan Morton
1991 Alfred Lubran
1992 John Easson
1993 Diana & Derek Fordred
1994 Vilma Hanscomb
1995 Tom Marshall
1996 Mike Wilshire-Jacobs
1997 Alan Tarling
1998 Mike Elliston
1999 Bill Taylor
2000 Phillip Mason
2001 Chris Green
2002 Ron Prosser
2003 Bob Richardson
2004 Discontinued

The Ladies Award

1973 Carol Cunningham
1974 Diana Fordred
1975 Janice Baldwin
1976 Rhona Mott
1977 Jean Watson
1978 Audrey Sugars
1979 Claire Bolton
1980 Maureen Coles
1981 Carolyn Macey Horn
1982 Marigold Smart
1983 Sue Davidson
1984 Jean Mycroft
1985 P Osborne & M Roberts
1986 Sue Davidson
1987 Muriel Smallwood
1988 Sue Fisher
1989 Jean Watson
1990 Janet Tweedy
1991 Vilma Hanscomb
1992 Not awarded
1993 Not awarded
1994 Not awarded
1995 Not awarded
1996 Not awarded
1997 Janet Tweedy
1998 Discontinued

The Overseas Award

1975 Juzo Takaoka (Japan)
1976 Walter Lemm
1977 L/Cpl N Lawn
1978 Victor Moitoret (USA)
1979 Not awarded
1980 J Ross Fraser (Canada)
1981 Not awarded
1982 Not awarded
1983 Carolyn Macey Horn
1984 Juzo Takaoka (Japan)
1985 Victor Moitoret (USA)
1986 John Holmes ( New Zealand)
1987 Mike Phillips (USA)
1988 J Ross Fraser (Canada)
1989 Not awarded
1990 Not awarded
1991 Not awarded
1992 Discontinued